Archive for the ‘תשרי והמועדים’ Category

תְּקִיעַת שׁוֹפָר מְעוֹרֶרֶת אֶת שֶׁפַע הַפַּרְנָסָה

Tuesday, September 7th, 2010

דף מתוך סדרת הספרים שעומדת לצאת אי”ה בקרוב

גליון ראש השנה ה’ אֲלָפִים תשע”אתְּעוֹרְרוּ אֶת הָאַהֲבָה עַד שֶׁתֶּחְפָּץ”

לשנה טובה תכתבו ותחתמו לאלתר לחיים טובים ולשלום אתם וכל הנלווים אליכם

יֶשְׁנָן

שְׁתֵּי מִצְווֹת שֶׁהַתּוֹרָה אוֹמֶרֶת טַעַם לַעֲשִׂיָּתָן, וְלֹא מָצִינוּ בַּחֲזַ”ל שֶׁהִתְיַחֲסוּ לָזֶה לְבָאֵר אֶת טַעַם הַמִּצְוָה וּפֶלֶא הוּא. מִצְוָה אַחַת הִיא תְּקִיעַת שׁוֹפָר. כָּתוּב (תהילים פא, ד) “תִּקְעוּ בַחֹדֶשׁ שׁוֹפָר כִּי חֹק לְיִשְׂרָאֵל הוּא מִשְׁפָּט לֵאלֹהֵי יַעֲקֹב”. וּמָצִינוּ בַּגְּמָ’ (ביצה טז.) כָּל מְזוֹנוֹתָיו שֶׁל אָדָם קְצוּבִים לוֹ מֵרֹאשׁ הַשָּׁנָה, א”ר אַבָּהוּ מַאי קְרָאָהּ “תִּקְעוּ בַחֹדֶשׁ שׁוֹפָר בַּכֵּסֶה לְיוֹם חַגֵּנוּ כִּי חֹק לְיִשְׂרָאֵל הוּא”, מַאי מַשְׁמַע דְּהַאי “חֹק” לִישָּׁנָא דִּמְזוֹנֵי הוּא, דִּכְתִיב “וְאָכְלוּ אֶת חֻקָּם”. (more…)

סוכות והושענא רבא

Sunday, September 5th, 2010

המאמר נלקח מהספר שער יוסף להר’ יוסף שני

ארבעת המינים כולם בשכינה וכולם נמשלו במדרש על הקב”ה המרחם עלינו, ו”פרי עץ הדר” הוא תקון כל פגמינו, וע”י התשובה והתקון שעשינו נהיו “הדר”. ו”כפות תמרים” זה הקב”ה שעל ידו נמתקים כל הדינים שהם בבחינת תמר גי’ של עשר פעמים דין, והפעם הם כפותים ולא משוחררים להעניש. ו“ענף עץ עבות” זה הקב”ה שעל ידו מתגלים אותות הגאולה בבחינת “הרי ישראל ענפכם תתנו”. ע”י הצדיקים שנמשלו להדסים וכמ”ש והוא עומד בין ההדסים1. “וערבי נחל”. הוא סוד הפרדת הערב רב מישראל שהם בחינת הצפצפה הפסולה הבאים מרפ”ח נצוצים שלא נתקנו (וערבי גי’ רפ”ח), ואלו “ערבי נחל” הם ישראל הכשרים הדבוקים בחכמה שעליה נאמר נחל נובע מקור חכמה2 . ויהיו כולם קדושים ומחוברים בה’ לאחר פירודם מהערב רב, ויושפעו משלש מאות ושבעים האורות העליונים בחינות הרחמים והאהבה (ערבי נחל גי’ ש”ע). (more…)

כפור

Sunday, September 5th, 2010

המאמר נלקח מהספר שער יוסף להר’ יוסף שני

עם ישראל הם גלגולי נשמות של דור אנוש (אטלנטיס), שהוציאו שם ה’ לחולין1 וחטאו בעבודת כוכבים ומזלות. וחזרו בגלגול דור המבול וחטאו בתאוות הגוף2 . ומשנמחו חזרו בגלגול דור הפלגה, ובנו מגדל כדי להלחם במטרת הבריאה האלקית3 . ומשנפוצו הגיעו ראשיהם לסדום והיו “רעים וחטאים לה’ מאוד”4. (more…)

התשובה

Sunday, September 5th, 2010

מאמר זה הועתק מהקדמות הספרים “שדי תפוחים” ח”א-ב להר’ יוסף שני.

יתבונן האדם ויבין המשכיל כי האדם הוא בגדר סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה. גופו עשוי עפר מן האדמה הכולל כמויות קטנות של שומן, ברזל, סוכר, סיד, זרחן, אשלגן, מגנזיום וגפרית, אשר מחירם כחמרים כימיים בכמות הנמצאת באדם בינוני, עולה סכום קטן מאד. אך לא זה כל האדם, כי הנפש השוכנת בקרבו היא האדם האמיתי כשחמרים אלה הופכים להיות גוף ומלבוש ומדור לנפש רוחנית זו. נפש זו היא המייחדת את האדם מן הדומם, הצומח, והחי שאינו מדבר, ומבדילה בין אדם למשנהו בתכונות אופי, משכל וכדומה, ומצויה היא בכל בני האדם. (more…)

עניין ראש השנה

Sunday, September 5th, 2010

המאמר נלקח מהספר שער יוסף להר’ יוסף שני

ראש השנה אינו מסמל רק מעבר משנה לשנה, כי עצם המושג שנה בלשון הקודש אינו מצטמצם למעגל השמש והקפתו את כדור הארץ, ומשמעותו עמוקה יותר, כי הלוח העברי בנוי בעקרון לפי חדשי הלבנה, והמועדים קבועים לפי שנת החמה. וכדי לתאם ביניהם קובעים אנו אחת לשלש שנים בערך שנה בת שלש עשרה חדשים. כי שנת החמה היא כשלש מאות ושישים וחמישה ימים כמנין גידי הגוף המרכזיים ואלו שנת הלבנה יש בה כשלש מאות וחמישים וחמשה ימים כמנין שנה, וכמנין ספירה . (more…)

חדש תשרי והמועדים בתלמוד ובקבלה

Sunday, September 5th, 2010

המאמר נלקח מהספר שער יוסף להר’ יוסף שני

חדש תשרי הוא השביעי בשנים עשר החדשים, כי החדשים מתחילים מניסן, ככתוב1 “החודש הזה לכם ראש חדשים, ראשון הוא לכם לחודשי השנה”. וכל מצוות המועדים שבתשרי מוזכרים בתורה2 על החודש השביעי, ולמרות זאת הוא ראש השנה לשנים3. לכאורה דבר מוזר שהחדשים והשנים לא הולכים יחד, וההגיון מחייב שר”ה לשנים יהיה בחדש הראשון לשנה ולא בחדש אחר, ומדוע אין הדבר כן, יתר על כן ההגיון אומר שלנו היהודים המאמינים בבריאת העולם, ר”ה צריך להיות קשור בזמן הבריאה, כשתחילת הבריאה תקבע כראש השנה לשנים. אך לא כן הוא, אעפ”י שכולם מודים שהראשון לתשרי הוא ר”ה לשנים, נחלקו חכמי ישראל 4 אימתי נברא העולם אם בתשרי או בניסן. (more…)